تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

دنیای مجازی با تمام ویژگی های خاص خود، می تواند مکان ​​مناسبی برای ارتقاء سطح آموزشی و علمی کلاس های درس به شکل متداول امروزی باشد. عجیب است که با تمام گستردگی دنیای اینترنت در تمام شئون زندگی بشر هنوز این عرصه جایگاه واقعی خود را در مدارس و کلاس های درس آن طور که باید پیدا نکرده است. کافیست سری به دنیای وب بزنید تا بفهمید پیدا کردن ابزارهای آموزش آنلاین و یادگیری به شیوه آنلاین با پیروی از متد نوین آموزشی کار چندان آسانی نیست.

خوشبختانه، این وضعیت به آرامی در حال بهبود است. این روز ها چندین ابزار آموزشی مطلوب در حال ظهور و خودنمایی در وب هستند، و Edmodo یکی از آنها است. اجازه دهید نگاهی به آن بیاندازیم و ببینیم که چه کمکی به ما می تواند کند.

از دیدگاه معلمان

اگر من بخواهم Edmodo  را در یک عبارت کوتاه توضیح دهم، این خواهد بود : "شبکه فیس بوک برای آموزش و پرورش!" (و همین کلمه فیس بوک کافیست که بفهمید چرا گفتم عبارت کوتاه.) «ادمودو» خود را به این شکل توصیف می کند: " شبکه اجتماعی آموزشی امن برای معلمان و دانش آموزان". این دو گروه یعنی معلم و دانش آموز از همان ابتدای ورود به این شبکه اجتماعی از هم متمایز می شوند چرا که در ابتدا باید یکی از دو گزینه: "من دانش آموز هستم" یا " من معلم هستم" را انتخاب کنید.


2678.jpg

برای بررسی دقیق تر این شبکه، اجازه دهید نگاهی به سرویس های این سایت از هر دو دیدگاه  معلم و دانش اموز بیاندازیم. من بررسی را ابتدا از دید یک معلم آغاز می کنم. (یعنی گزینه من معلم هستم را انتخاب می کنم!)

پنجره ثبت نام کاربر جدید ظاهری متداول دارد و تمام فیلد های برای پر کردن به شکلی معمول در آن به چشم می خورد. اما بعدا شما خواهید دید که صفحه ثبت نام ویژه دانش آموز یک تفاوت مهم در خود دارد.


3561.jpg

پس از اتمام پروسه ثبت نام، به صفحه اصلی خود در ادمودو هدایت می شوید. صفحه ای که بطور ترسناکی مشابه فیس بوک است- البته به همراه برخی تغییرات جزئی در اینجا و آنجا تا آن را برای اهداف آموزشی مناسب گردا

4453.jpg
قسمت بروز رسانی به گونه ای"تنظیم" شده که بتوان از آن به عنوان ابزاری برای ارسال یادداشت ها (مطالب درسی) ، هشدار ها و یادآوری ها، تکالیف و تمرین های درسی ، و نظرسنجی ها به دانش آموزان یا معلمان همکار دیگر  استفاده نمود.

5514.jpgاگر شما یک معلم باشید، از اینکه این توانایی را دارید که به راحتی برای دانش آموزان خود تکالیف را ارسال کرده و دیگر نیازی به تکثیر معمول و دوره ای تکالیف ندارید خوشحال خواهید شد. فقط کافیست عنوان ، توضیحات و صورت سوالات ،  و تاریخ تحویل تکلیف را  در کادرهای مربوطه وارد کنید تا کار تمام شود. شما توانید فایل های مورد نیاز اعم از شکل ها و نمودارها، پیوند های وب ، و یا برخی از موارد مانند مراجع و مطالب اضافی برای مطالعه را از کتابخانه اضافه کرده و به تکلیف ضمیمه کنید. سپس دریافت کنندگان تکلیف را قبل از کلیک کردن بر روی "ارسال" انتخاب می کنید. این دریافت کنندگان همچنین می توانند دیگر معلمان در شبکه شما باشند، یا دانش آموزان مربوط به یکی از گروه های کلاسی.

5369.jpgمعلمان همچنین این امتیاز را دارند که گروه هایی در شبکه خود ایجاد کنند. گذشته از گروه "کلاسی" (برای مثال : کودکستان ، کلاس اول،...،کلاس دوازدهم، کلاس  آموزش عالی و دانشگاهی) و گروه "درسی" (به عنوان مثال : ریاضیات ، خلاقیت هنری ، فن آوری کامپیوتر و ...) ، گروه ها همچنین می توانند بر اساس سطح دانش آموزانی باشند که شما بدانها درس می دهید، یا بر اساس سطح علاقه مندی در میان دانش آموزان به یک موضوع، یا سطح درک آنها از یک موضوع (مثلا دانش آموزان زرنگ، متوسط و ضعیف)، و غیره


6322.jpg
سپس وضعیت (status) شما در مورد گروه هایی که ایجاد کرده اید به روز رسانی خواهد شد. یک چیز مهم که شما باید بدان توجه داشته باشید کد دسترسی به هر گروه است. شما باید به هر گروه از دانش آموزان خود در مورد کد گروهی که در آن عضو هستند اطلاع رسانی کنید، چرا که آنها بدون آن کد، قادر به عضویت در گروه نخواهند بود.


7243.jpgدر قسمت پایین صفحه اصلی، چند چیز اساسی خواهید یافت که باید ان را تکمیل کنید تا حساب شما "کاملا کاربردی" گردد.


8223.jpg

از دیدگاه دانش آموزان

اگر شما به عنوان دانش آموز وارد شوید، مراحل ثبت نام کمی متفاوت است. به غیر از اطلاعات اولیه شخصی شما ، بایستی کد گروه آموزشی را که باید بدان بپیوندید تا از مطالب آموزشی معملتان برخوردار گردید را نیز بدانید و آن را در کادر مورد نظر وارد کنید. این همان کدیست که از معلم خود زمانی که او گروهی ایجاد کرده و شما را در آن عضو کند دریافت خواهید کرد.


9201.jpg


پس از ورود به حساب کاربری، در سمت راست لیستی از گروه هایی که به عضویت در آن درآمده اید در زیر آواتار یا آدمک حساب کاربری خود پیدا خواهید نمود. اگر می خواهید به گروه های دیگر بپیوندید به شرطی که کد دسترسی آن گروه ها را داشته باشید کافیست روی دکمه "عضویت" یا Join کلیک کنید.


04b-Edmodo-Student-Page1.jpg


همانطور که ملاحظه می کنید پیوندهایی به "تقویم آموزشی" (Calendar)، "نمرات" (Grades) و "کتابخانه" (Library) در بالای صفحه وجود دارد. در حالی که به راحتی می توانید حدس بزنید در داخل مورد اول  و دوم چه خواهید یافت، مورد سوم کمی منحصر به فرد است و با آنچه از ذهن دارید متفاوت است. کتابخانه جاییست که شما می توانید تمام فایل ها و لینک های ارسال شده به شما و یا هر یک از گروه هایی که در آن عضویت دارید را مشاهده  و دانلود نمایید.


04c-Edmodo-Library.jpg12.jpg


شما همچنین می تواند فایل هایی را به کتابخانه خود اضافه کنید. این یک جای خوب برای ذخیره کردن آنلاین تمام مواد  درسی مربوط به درس های شماست.


13169.jpg

یکی دیگر از بخش هایی که ممکن است مایل به بازدید از آن باشید بخش Settings یا "تنظیمات" است. اینجا قسمتی برای تکمیل اطلاعات شخصی شما در نظر گرفته شده، و می توانید عکس پروفایل خود را تغییر دهید. شما می توانید یکی از تصاویر موجود را به عنوان عکس خود انتخاب کرده یا عکس دلخواه  خود را آپلود نمایید.


14152.jpg


شما همچنین می توانید تعیین کنید چه نوع اطلاع رسانی (notification) را در صفحه خود دریافت کرده و از نوع رویدادها و وقایعی باید مطلع شوید. انتخاب ها عبارتند از ایمیل و پیام متنی. متاسفانه همه کاربران نمی توانند پیام های متنی را به عنوان گزینه قابل انتخاب خود برگزینند چرا که این گزینه تنها برای کاربران اپراتورهای تلفن همراه معدودی در دسترس است.

15133.jpg


جنبه اجتماعی ادمودو

در صدر همه ویژگی های ادمودو و قوی ترین جنبه آن باید  جنبه اجتماعی این شبکه باشد. درست مانند فیس بوک، ادمودو جستجو ی دوستان و اضافه کردن آنها به لیست دوستان برای کاربران را ساده کرده است - حال این دوستان چه معلم باشند و  چه دانش آموز. اگر شما یک معلمید و مدرسه ای را که در آن مشغول به کار هستید مشخص کرده باشید، ممکن است به سادگی با معلمان دیگر مدرسه آشنا شده و آنها را درون دوستان خود در شبکه قرار دهید و به این ترتیب زمینه همکاری بین معلمان به طرز مطلوب تری فراهم گردد.


16122.jpg


اما ادمودو همچنین راه های خوبی برای حفظ حریم خصوصی کاربران دارد. مفهوم گروه در ادمودو سبب شده که هر چیزی که در یک گروه اتفاق می افتد محدود به اعضای همان گروه باشد. و از آنجا که پیوستن به هر گروه بدون کد دسترسی غیر ممکن است، معلمان می توانند مانع حضور "افراد ناخواسته"  در یک گروه شوند درست همانطور که افراد غیر مرتبط را به کلاس درس راه نمی دهند یا از کلاس بیرون می کنند!

با همان نگاه اول، متوجه شدم ادمودو برای جوابگویی به بسیاری از نیازهای من در زمینه  ابزار آموزشی و یادگیری مناسب است. اما شما فقط نباید حرف های مرا خوانده و بپذیرید. سعی کنید خودتان از این سرویس استفاده کنید و نظرات خود را در زیر به اشتراک گذارید.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها