تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - گوگل 13 ساله شد

گوگل 13 ساله شد

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

13سال پیش در تاریخ چهارم سپتامبر سال ۱۹۹۸ شرکت گوگل با آغاز فعالیت موتور جست‌وجوگر خود دنیای وب و جست‌و‌جوی اینترنتی را متحول كرد.

به گزارش فاوانیوز به نقل از ایتنا از همكاران سیستم ۱۳ سال پیش زمانی که کاربران از پروفایل AIM استفاده می‌کردند و برای جست‌و‌جوی مطالب مختلف در اینترنت از سایت‌های یاهو و AOL بهره می‌جستند، گوگل آمد و دنیای جست‌و‌جو در اینترنت را رنگی دیگر داد.

در چهارم سپتامبر ۱۹۹۸ لری پیج و سرگئی برین، در حال آماده‌سازی مراحل تاسیس شرکت گوگل بودند و برای آغاز فعالیت این شرکت، یک چک ۱۰۰ هزار دلاری از یک سرمایه‌گذار دریافت کردند و نام شركت خود را گذاشتند «گوگل».

پیش‌تر لری پیج فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد و سرگئی برین در سال ۱۹۹۶ یک موتور جست‌وجوگر با عنوان BackRub راه‌اندازی کرده بودند.

گوگل که فعالیت خود را در ابتدا با یک موتور جست‌وجوگر تک زبانه آغاز کرد، هم‌اکنون ده‌ها خدمات و محصولات شامل تبلیغات و اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب را به زبان‌های مختلف در دسترس کاربران شخصی، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری قرار می‌دهد.

نام شركت «گوگل» از عددی به نام «گوگول» كه ۱ با ۱۰۰ صفر است، گرفته شده است به نشانه خواست بنیانگذارانش برای اینكه منابع بی‌پایانی را در موتور جست‌وجوی خود بگنجانند و امروز به آرزوی خود دست یافته‌اند.‌

شرکت گوگل به دنبال تلاش‌های خود برای تسلط بی‌چون و چرا بر دنیای وب ژوئن امسال اقدام به راه‌اندازی شبکه اجتماعی گوگل‌پلاس کرد.
این شبكه اجتماعی رقیب جدی فیس‌بوك و دشمن پشت پرده توئیتر، دو شركت بزرگ فضای مجازی است و با وجود نوپا بودن توانسته کاربران زیادی را جذب کند.

حركت گوگل به سمت شبكه‌های اجتماعی علاوه بر جنگ با فیس‌بوك و توئیتر، نبردی با یاهو نیز به شمار می‌رود كه هیچ‌گاه نتوانست فاصله‌اش را با گوگل اندكی بهبود ببخشد.

شرکت مایكروسافت نیز از قدرت گوگل در بخش موتورهای جست‌وجو آسیب دیده است.
موتور جست‌وجوی بینگ به طور کامل به وسیله گوگل خاموش شده است.
می‌توان گفت گوگل هم اکنون از جهات مختلف به فضای مجازی مسلط است.

گوگل حتی پیش از این نیز به دنیای اندیشمندان وارد شده است و با دو پروژه كتاب‌های گوگل و پژوهشگر گوگل به دانشجویان خدماتی ارزنده و منحصر به فرد ارائه می‌دهد.

شرکت اپل هم‌اکنون تنها رقیب ملموس گوگل به‌شمار می‌آید. آن هم نه در زمان حال شاید در آینده!

با تمام این موارد به این نتیجه می‌رسیم كه گوگل در آینده‌ای نزدیك قدرت مسلط بر دنیای اینترنت خواهد بود و حتی شاید پا را از دنیای مجازی نیز فراتر بگذارد.Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها