تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - پست الكترونیك ۴۰ ساله شد

پست الكترونیك ۴۰ ساله شد

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

پست الكترونیك ۴۰ ساله شد

۴۰ سال از وقتی نامه نگاری به شیوه الكترونیكی به عنوان نسل جدیدی از شیوه ارتباطی برای تبادل اطلاعات و ارسال نامه های رسمی و غیررسمی قدم به دنیای دیجیتال گذاشت، می گذرد. نخستین ایمیل سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) توسط ری تاملینسون كه از او به عنوان یكی از تاثیرگذارترین افراد در گسترش و توسعه فناوری اطلاعات نام برده می شود، ارسال شد.

همچنین او نخستین كسی است كه از علامت @ به عنوان یك جداكننده برای نام كاربر از نام سایت یا دامنه ای كه ایمیل در آن قرار دارد، استفاده كرد. اگرچه اوایل دهه ۱۹۶۰ (۱۳۴۰) این امكان وجود داشت كه پیام های محدود بین ابركامپیوترها ارسال شود، اما تا سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) ایمیل به شكلی كه امروزه مورد استقبال شمار زیادی از كاربران اینترنتی قرار گرفته است و این امكان را دارد كه بتوان آن را در شبكه ای وسیع و برای كاربران متعددی ارسال كرد، وجود نداشت. البته در آن زمان هنوز اینترنت هم به شكل امروزی آن وجود نداشت و تنها شبكه ای موسوم به آپرانت در دسترس بود. بی شك تحولاتی نظیر تلفن، تلگراف، بی سیم و پست الكترونیك یا ایمیل ازجمله تحولاتی بوده اند كه نقش مهمی در توسعه سیستم های ارتباطی در سطح دنیا داشته اند. نخستین پیامی كه ری تاملینسون از طریق پست الكترونیكی ارسال كرد، جمله ای بی معنی و متشكل از حروف ردیف اول صفحه كلیدها بود كه به عنوان یك پیام آزمایشی از یك كامپیوتر به كامپیوتری دیگر و برای خودش ارسال كرد.

اگر بخواهیم متن این پیام را با نخستین متن هایی كه از طریق تلگراف، بی سیم یا حتی تلفن مخابره شد مقایسه كنیم باید بگوییم این پیام، بسیار بی محتوا بود. انگار حتی تاملینسون خودش هم نمی دانست كه قرار است بنیانگذار شیوه جدیدی در ارتباطات باشد. در غیر این صورت حتما محتوای پیام را هم مدنظر قرار می داد. ملكه الیزابت دوم، نخستین فرد از جمله سران حكومتی بود كه پیامی را از طریق پست الكترونیكی ارسال كرد و سرانجام

سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) واژه ایمیل برای نخستین بار برای این نوع شیوه نامه نگاری انتخاب شد و مورد استفاده قرار گرفت. ایجاد ارتباط بین مراكز نظامی و آموزشی از طریق پروژه تحقیقاتی شبكه آپرانت موضوعی بود كه سال ها پیش از این كه تاملینسون نخستین نامه الكترونیكی را ارسال كند مورد توجه قرار گرفته بود، اما در آن زمان تنها امكان ارسال پیام هایی بین كاربران یك سیستم وجود داشت. در حقیقت در این دستگاه ها یك صندوق پستی بود كه فایل های متنی در آن ثبت و نگهداری می شد، اما ارسال فایل به كامپیوترهایی بجز كامپیوتر میزبان اقدامی مهم بود كه نام تاملینسون را برای همیشه در تاریخ فناوری ماندگار كرد.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها