تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - چطور می شود اینترنت را خاموش کرد؟

چطور می شود اینترنت را خاموش کرد؟

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

چطور می شود اینترنت را خاموش کرد؟

آخرین باری که اینترنت خاموش شد، سال ۱۳۴۸ بود؛ زمانی که اینترنت شامل فقط ۲ دستگاه رایانه بود؛ اما در دنیای امروز که میلیاردها دستگاه به اینترنت متصل شده اند، چطور می توان این کار را انجام داد؟

آخرین زمانی که یک نفر توانست اینترنت را خاموش کند سال ۱۹۶۹ / ۱۳۴۸بود، زمانی که اینترنت تنها شامل دو کامپیوتر بود. اما نگرانی از یک حمله سایبری احتمالی در سال های اخیر، نمایندگان کنگره آمریکا را واداشته که به دنبال چنین گزینه ای باشند.

اما واقعا چطور می شود اینترنت را خاموش کرد؟

به گزارش پاپ ساینس، در سال ۲۰۰۹ / ۱۳۸۸، سناتور جی راکفلر لایحه ای ارائه کرد که به رییس جمهور ایالات متحده، اجازه می داد دستور قطع ارتباطات را در زیرساخت های حیاتی شبکه ها یا سیستم های اطلاعاتی صادر کند.

این لایحه به جایی نرسید، اما اکنون لایحه جدید در دستور کار قرار گرفته است: لایحه ۳۴۸۰ مجلس سنا برای حفاظت از فضای مجازی به عنوان یک دارایی ملی. آن طور که ارائه دهنده این لایحه، سناتور جو لیبرمن می گوید، این لایحه به رئیس جمهور آمریکا اجازه می دهد تا به تامین کنندگان خدمات اینترنتی (ISP ها) دستور دهد تا اینترنت کاربران آمریکایی را، از ترافیکی که از یک کشور خارجی می آید جدا کنند.

ساخت چنین سوئیچی بسیار دشوار خواهد بود. مرزهای اینترنت پر از منفذ است.

بسته های اطلاعاتی که از یک کشور متخاصم مانند کره شمالی سرچشمه می گیرند، می توانند از راه های مختلفی وارد آمریکا شوند: از طریق ماهواره، کابل های زیردریایی، بسته های رادیویی، و یا حتی از طریق کشورهای ثالث.

همچنین این بسته های اطلاعاتی می توانند از آدرس های جعلی یا تکنیک های دور زدن فیلترها استفاده کنند.

در نتیجه روش های عادی قادر نخواهند بود دریابند کدام اطلاعات مربوط به داخل و کدام یک مربوط به خارج از خاک آمریکا است.

سوئیچ مرگ

حتی اگر امکان داشته باشد که سیستم ارتباطی آمریکا را به صورت فیزیکی از بقیه دنیا جدا کرد (با اختصاص پول و زمان کافی، و قبول کردن کاهش قابل توجه سرعت اینترنت، هر کاری را می توان انجام داد)، هکرها به سرعت راه حلی برای دور زدن آن پیدا خواهند کرد.

برای مثال این مورد را در نظر بگیرید: قبل از اینکه پلیس آلمان در نوامبر / آبان گذشته بتواند بات نت بردولب را از کار بیاندازد، این بات نت توانسته بود بیش از ۳۰ میلیون کامپیوتر آلوده را در سراسر دنیا برای ارسال هرزنامه به کار گیرد.

این بات نت این کار را تنها با استفاده از ۱۴۰ کامپیوتر و کنترل سرورهایی که در کشور هلند قرار داشتند، انجام می داد. مردی که در این خصوص دستگیر شد تبعه ارمنستان بود. در دوره ای که هر کسی از هر جای دنیا می تواند اقدام به اجاره سرور در هر جای دیگر دنیا بکند، که شامل سرورهای آمریکایی نیز می شود، استفاده از یک سوئیچ مرگ (قطع کننده) بی فایده خواهد بود.

در حقیقت این سوئیچ حتی بدتر از بی فایده است: چنین سوئیچی یک هدف بالقوه است.

در حالی که در گذشته تقریبا غیرممکن بود که بتوان تمام شبکه را از کار انداخت، اکنون هکرها می توانند به راحتی به خود سیستم سوئیچ مرگ نفوذ کنند. یک تروریست مجازی بسیار ماهر حتی ممکن است یک حمله سایبری جعلی را سازمان دهد که با فریب مسئولان آمریکایی، آنها را وادار کند که خودشان سوئیچ را بزنند.

هیچ کس واقعا نمی داند که پس از آن چه اتفاقی رخ خواهد داد، نه تنها ای میل ها دیگر به مقصد نمی رسند، بلکه خودپردازها، بازار سهام و جریان سرمایه گذاری از هر نوعی احتمالا مختل خواهد شد. و پس از آن یک مشکل جدید خودش را نشان خواهد داد: چطور می توان اوضاع را به وضع سابق بازگرداند؟

راه حل چیست؟

لزومی ندارد اینترنت را خاموش کرد. رمزگذاری انتها به انتها (رمزگذاری تمام ترافیک اینترنتی) حفاظت بیشتری را برای کاربران اینترنت در مقابل جاسوسان و هکرها تامین می کند، بدون توجه به اینکه آنها از داخل یا خارج آمریکا مشغول کار با اینترنت هستند.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها