تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - معرفی پرمتقاضی ترین رایانه ها + عکس

معرفی پرمتقاضی ترین رایانه ها + عکس

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

معرفی پرمتقاضی ترین رایانه ها + عکس

بازار رایانه در سال ۲۰۱۰ با پدیده جدیدی به نام "لوح رایانه ها" یا تبلتها روبرو شد و این پدیده توانست رشد این بازار را تضمین کند در این گزارش مقایسه رشد بازار رایانه در سال گذشته برپایه بررسیهای سه موسسه تحلیلی، با در نظر گرفتن و یا حذف تبلتها از این بازار ارائه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، موسسات گارتنر و IDC در آخرین ارزیابیهای خود از بازار رایانه در آمریکا و در سطح جهانی نشان دادند که این بازار در سال ۲۰۱۰رشدی بیشتر از پیش بینی ها به ثبت رسانده است بی شک فاکتور کلیدی رشد این بازار، موفقیت "آی پد" و تولد بازار "تبلتها" بوده است.

در راس هر دو طبقه بندی "اچ. پی" قرار گرفته است درحالیکه در رتبه دوم برپایه طبقه بندی گارتنر "ایسر" و برپایه طبقه بندی IDC شرکت "دل" ایستاده است.

هر دو طبقه بندی یک رشد ۲۱.۴ درصدی را برای "لینوو" بین سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۰ و دوره مشابه در سال ۲۰۱۰ به ثبت رسانده اند و بنابراین، لینوو در این طبقه بندیها در سکوی سوم قرار گرفت.

هر چند هر دوی این موسسات تحلیلگر بازار، فروش لوح رایانه هایی چون "آی پد" را وارد طبقه بندی خود نکرده اند اما اذعان داشته اند که شکل گیری بازار "لوح رایانه ها" (تبلتها) بر روی بازار رایانه در سال ۲۰۱۰ تا حد قابل ملاحظه ای تاثیرات مثبتی برجای گذاشته است.

این تحقیقات نشان می دهد که بازار رایانه در آمریکا تنها در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۰ یک کاهش ۶.۶ درصدی را ثبت کرده درحالیکه برپایه تحقیقات گارتنر، این بازار در سطح جهانی یک رشد ۳.۱ درصدی را نسبت به رشد ۴.۸ درصدی که قبل از این پیش بینی شده بود، داشته است.

یک تحلیلگر گارتنر در این خصوص توضیح داد: "رسانه تبلتها به طور حتم وارد رقابت با بازار مصرفی شده اند و تاثیرات مثبت خود را بر بازار رایانه برجای گذاشته اند."

"رسانه تبلت" (Media tablet) عنوانی است که گارتنر به بازار لوح رایانه ها اختصاص داده و به این ترتیب این بازار را از بازار رایانه ها متمایز کرده است. ۹۵ درصد از بازار "رسانه تبلت" در اختیار "آی پد" قرار دارد.

طرف دیگر سکه بازار "تبلتها" بازار "نت بوکها" (مینی نوت بوکها) است که بر روی رشد بازار رایانه نقش داشته اند به طوریکه تنها در سال ۲۰۰۹ نت بوکهای محصول ایسر موفق شدند بیش از ۶۰ درصد از رشد فروشهای بازار رایانه ها را به خود اختصاص دهند اما با ورود "آی پد" این بازار تاحد قابل ملاحظه ای در سال ۲۰۱۰ سقوط کرد.

در نمایشگاه محصولات الکترونیکی لاس وگاس ۲۰۱۱ بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ رایانه ها لوح رایانه های خود را معرفی کردند.

بنابراین می توان انتظار داشت که در سال جاری رشد بازار "رسانه تبلتها" بیش از سال ۲۰۱۰ بر روی بازار کلی رایانه ها اثر بگذارد.

در حقیقت بررسیهای سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که موفقیت اپل در فروش "آی پد" بسیار بیشتر از فروش رایانه های "مک" بوده است.

به گزارش مهر، در شرایطی که موسسات گارتنر و IDC تبلت ها را از مقوله رایانه های سنتی جدا کرده اند، تحقیقات موسسه Canalys که با در نظر گرفتن بازار تبلتها انجام شده است نشان می دهد که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۰ بازار رایانه ۱۹ درصد رشد داشته و بسیاری از رشد خود را مرهون فروش "آی پد" و سایر تبلتها بوده است.

به طوریکه در طبقه بندی "کانالایز" اپل برای اولین بار موفق شد با در اختیار داشتن ۱۰.۸ درصد از بازار رتبه سوم طبقه بندی جهانی تولیدکنندگان رایانه را به دست آورد.

این درحالی است که در طبقه بندی "گارتنر" و IDC اپل نتوانست هیچ جایگاهی در میان ۵ تولیدکننده برتر جهانی کسب کند.

در این طبقه بندی "اچ. پی" با سلطه ۱۷.۷ درصدی خود در بازار رایانه، در رتبه اول و "ایسر" با ۱۲.۸ درصد در رتبه دوم قرار گرفت. شرکت "لینوو" با داشتن ۹.۱ درصد در سکوی چهارم ایستاد.

به اعتقاد تحلیلگران "کانالایز"، تبلتها یا رایانه های لمسی دارای نمایشگر از ۷ تا ۱۰ اینچ با عرضه یک تجربه رایانه ای جدید و متفاوت از نت بوکها توانسته اند سناریوی جدیدی در بازار جهانی رایانه را رقم بزنند.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها