تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - یک سوم اینترنت در تسخیر سایتهای غیراخلاقی

یک سوم اینترنت در تسخیر سایتهای غیراخلاقی

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

یک  سوم اینترنت در تسخیر سایتهای غیراخلاقی

اینترنت مکانی گسترده برای کودکان است تا بیاموزند، سرگرم شوند، با دوستان مدرسه گپ بزنند و به مکاشفه بپردازند اما درست همانند دنیای واقعی می تواند برای کودکان خطرناک باشد.

به برخی راهکارهای مصون نگاه داشتن کودکان در فضای آلوده اینترنتی می پردازیم.

به گزارش خبرنگار مهر، فضای رایانه ای تکه های تقریباً نامحدودی از فرهنگ و یادگیری را ارائه می دهد و پرورشگاهی برای رشد و گسترش ذهن جوانان است. این فضا منبع دانش و محل تکامل ایده های تازه بوده و مانند منبعی وافر از سرگرمی های شگفت انگیز در یک جهان مجازی است، جهانی که شخص می تواند با سهولتی جادویی تقریباً هر چیزی را با فشار یک انگشت افسون کند.

با وجود همه اینها، فضای مجازی، چالش های جدی را خصوصاً برای کودکان و نوجوانان ایجاد کرده است به نحوی که همانطور که کودکان در جهان گسترده آنلاین مشارکت می کنند، چیزهایی را که به این جهان ارسال شده مشاهده می کنند، وارد اتاق های گپ و گفت اینترنتی می شوند و یا به عضویت شبکه های اجتماعی در می آیند، به راحتی در معرض عناصر اجتماعی که در جهان واقعی از آنها اجتناب می شود نیز قرار می گیرند که این مسئله لزوم آگاهی و نظارت والدین را برای استفاده کودکان از این فضا ضروری می سازد.

هم اکنون استفاده از سیستمهای کامپیوتری نگرانی هایی را برای والدین به همراه داشته به خصوص زمانی که صحبت از اینترنت می شود این نگرانی ها چند برابر می شود.

چرا که استفاده نادرست فرزندان از برنامه های رایانه ای و اینترنت آسیب های جدی را برای آنها به همراه دارد که والدین باید در جهت پیشگیری از این آسیب های جدی نکاتی را قبل از اتصال فرزندان خود به این شبکه مجازی رعایت کنند.

نکاتی برای حفظ امنیت کودکان در محیط اینترنت

به گزارش مهر، اگرچه اینترنت مکانی گسترده برای کودکان است تا بیاموزند و سرگرم شوند اما این مکان می تواند برای آنها خطرناک باشد. برای اعمال نظارت بر کار آنها والدین می توانند از نرم افزارهایی برای محدود کردن دامنه کاری کودکان استفاده کنند و یا اقداماتی از جمله تنظیمات کنترل دستی در ویندوز و در مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس انجام دهند.

والدین برای حفاظت و کنترل فرزندان خود می توانند از نرم افزارهای مختلفی استفاده کنند که یکی از آنها Safefamilies است که به وسیله آن والدین قادر به کنترل فرزندان خود در هنگام کار با کامپیوتر خواهند بود. با این نرم افزار می توان دسترسی کودکان را بر اساس سن آنها تعریف و گزارش فعالیت آنها را در محیط اینترنت مشاهده کرد.

برای حفاظت کودکان در دنیای اینترنت از نوشته ها، سایتها و موارد غیراخلاقی همچنین می توان از نرم افزارهایی برای محدود کردن فعالیت آنها نیز استفاده کرد که این نرم افزارها در بیشتر مواقع از طریق کامپیوتر سرویس دهنده سرور اعمال می شود اما گاهی اوقات نیز بر روی کامپیوتر سرویس گیرنده قابل نصب خواهند بود.

ضرورت استفاده از نرم افزار فیلترینگ خانگی

به گزارش مهر، نرم افزار فیلترینگ خانگی نیز با نام "نظارت والدین بر مصرف اینترنت" با امکان دانلود رایگان در وبگاه دبیرخانه شورایعالی اطلاع رسانی ارائه شده که هدف از ویرایش آن رهنمود خانواده ها و فرهنگسازی استفاده از فضای اینترنت عنوان شده است.

واسط کاربری کامل نرم افزار و نصب آن بدون نیاز به اعمال تغییرات در سیستم عامل و سازگاری با ویروس یابها از جمله قابلیتهای این نرم افزار است که می توان به محافظت از غیرفعال کردن، از نصب درآوردن و تغییر تنظیمات نرم افزار به صورت غیرمجاز توسط کودکان نیز به عنوان دیگر قابلیتهای آن اشاره کرد.

اجزای این برنامه از دید والدین، تعریف فرزندان، امکان انتخاب محدوده سنی برای فرزندان، کنترل تصاویر با استفاده از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی، امکان تعیین زمان استفاده، امکان تغییر پیام ها توسط والدین، ارائه گزارشات، امکان اعمال تنظیمات دلخواه و تغییر رمز عبور اصلی است.

یک سوم فضای اینترنت در تسخیر سایتهای غیراخلاقی

به گزارش مهر، شرکت Optenet که در زمینه تولید ابزارهای فیلترینگ برای کنترل دسترسی کودکان به اینترنت فعالیت می کند، در گزارش جدید خود اعلام کرده که بیش از یک سوم اینترنت را سایت های غیراخلاقی تشکیل می دهند که می توانند آسیبهای فراوانی به کودکان وارد کنند.

شرکت Optenet به تازگی میلیون ها آدرس اینترنتی را مورد بررسی قرار داده تا آمار دقیقی از تعداد سایت های غیراخلاقی و دیگر سایت های اینترنتی به دست آورد.

بر اساس نتایج حاصل از مطالعه این شرکت نرم افزاری، از کل اینترنت بیش از ۳۷ درصد سایت ها با موضوعات غیراخلاقی فعالیت می کنند. تعداد سایت های اینترنتی ارائه دهنده خدمات بازی های آنلاین طی یک سال گذشته ۲۱۲ درصد افزایش یافته و نیز سایت های حاوی بخش های خشونت آمیز ۱۰ درصد بیشتر شده که این امر هشداری برای استفاده بدون کنترل کودکان از اینترنت است.

در همین حال کارشناسان معتقدند زمانی که بیش از یک سوم اینترنت را سایت های مستهجن تشکیل داده ا ند و در عین حال آگاهی کودکان و نوجوانان برای دسترسی آسان به این سایت ها روز به روز افزایش می یابد ، لزوم دقت و کنترل خانواده ها برای کاهش ورود به این سایت های اینترنتی توسط کودکان ضروری خواهد بود.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها