تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - گوگل و فیس بوک در کنار ویکی لیکس

گوگل و فیس بوک در کنار ویکی لیکس

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

گوگل و فیس بوک در کنار ویکی لیکس

پس از انتشار خبر درخواست آمریکا از توئیتر برای ارائه اطلاعات کاربران علاقمند به ویکی لیکس، این سایت افشاگر از گوگل و فیس بوک خواست تا هر درخواستی را که تا کنون واشنگتن از آنها در این رابطه داشته را منتشر کنند.

بر اساس این گزارش، ویکی لیکس از "گوگل" بزرگترین موتور جستجوگر جهان و شبکه اجتماعی اینترنتی "فیس بوک" خواسته تا اقدام به انتشار مطالبی کنند که در آنها آمریکا خواستار دریافت گزارشهای مربوط به کاربران آنها شده است.

این درخواست پس از آن مطرح شد که روز گذشته اعلام شد آمریکا توئیتر را تحت فشار گذاشته تا اطلاعات شخصی آن دسته از کاربران خود را که جزو علاقمندان سایت ویکی لیکس هستند منتشر کند.

در صورت موافقت گوگل و فیس بوک با این درخواست ویکی لیکس باید منتظر رسوائی های بیشتر آمریکا در عرصه جهانی باشیم.

البته پیش از این کشمکش هایی میان گوگل و آمریکا رخ داده بود و در سالهای گذشته بزرگترین موتور جستجوگر جهان در اسناد دادگاهی که در پاسخ به تقاضای رسمی آمریکا برای داده های جستجو شده تنظیم کرده بود عدم پذیرش این تقاضا را مطرح کرد.

گوگل خاطرنشان کرده بود که درخواست دولت آمریکا در واقع نقض حریم خصوصی کاربران گوگل و آشکارشدن رازهای تجاری برای رقبای این شرکت است.

بر اساس اعلام رسمی گوگل، ارائه اطلاعات به آمریکا غیرعملی است و این شرکت نمی تواند خواسته های دولت آمریکا را برآورده کند.

اما در مورد فیس بوک داستان به گونه دیگری است. این شبکه اجتماعی ایتنرنتی که تعداد کاربران آن به بیش از ۵۰۰ میلیون نفر رسیده حاوی اطلاعات گرانبهایی برای آمریکا است که در صورت دسترسی واشنگتن به این اطلاعات مشکلات زیادی برای مردم جهان بوجود می آید.

در همین رابطه نهادهای اطلاعاتی آمریکا به ویژه شورای امنیت ملی این کشور در هشداری اعلام کرده بودند که گروه های تروریستی از جمله القاعده از شبکه فیس بوک برای عضوگیری و آموزش نیروهای خود استفاده می کنند.

نهادهای اطلاعاتی و امنیت ملی آمریکا هشدار داده اند که شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک به دلیل افزایش تعداد کاربران خود تبدیل به مکانی مناسب برای فعالیت تروریست ها شده اند.

بر اساس این گزارش، فیس بوک هم اکنون ۵۰۰ میلیون عضو دارد و از همین رو گروه های تروریستی بویژه القاعده در حال استفاده از آن برای آموزش نیروهای خود برای ساخت بمب و کار گذاشتن آن در محل های مورد نظر هستند.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها