تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - استانداردی جدید برای ارزیابی سوپركامپیوترها

استانداردی جدید برای ارزیابی سوپركامپیوترها

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

استانداردی جدید برای ارزیابی سوپركامپیوترها

در كنفرانس محاسبات برتر (ابرمحاسبه ها) كه ۱۷ نوامبر در اورلئان برگزار شد استاندارد جدیدی برای ارزیابی سوپركامپیوترها توسط یك تیم از محققان بین المللی كه به وسیله آزمایشگاه های علمی Sandia رهبری می شوند ارائه شد.

این سیستم ارزیابی Graph۵۰۰ نام داشته و توانایی سوپركامپیوترها در آنالیز حجم عظیمی از داده های موجود در زمینه های بیولوژیكی، اجتماعی و مسائل امنیتی و ارتباط آنها با دیگر موضوعات را مورد ارزیابی قرار می دهد.

ریچارد مورفی یكی از محققان Sandia می گوید: امیدواریم با ارائه این استاندارد جدید بتوانیم روی سازندگان كامپیوترها به گونه ای تاثیر بگذاریم تا آنها سیستم هایی با معماری های اثرگذار و توانایی ارتقاء یافته در حل چنین مسائل پیچیده ای طراحی كنند.

طرح متفكرانه این استاندارد رقابتی جدید چنان مناسب و با اهمیت است كه می تواند تا دهه ها بر معماری كامپیوتر اثرگذار باشد.

استاندارد موجود برای آزمایش سرعت سوپركامپیوترها Linpack است. بسیاری سعی داشتند تا این استاندارد را به رقابت با Liapack وادار كنند تا یكی را از میدان به در كنند اما محققان بر این عقیده هستند استاندارد قبلی كارایی ارزیابی لازم برای نیازهایشان را نداشته و آنها به دنبال طرح استانداردی بودند كه جوابگوی آنها باشد نه به دنبال از بین بردن استاندارد موجود.

بسیاری از دانشمندان معتقدند Linpack یك مكانیسم ارزیابی ساده است كه تنها سرعت انجام محاسبات پایه توسط یك كامپیوتر را به ما می گوید و ارتباط كمی با مسائل واقعی كه یك ماشین باید قادر به حل آن باشد دارد.

انگیزه ای لازم برای داشتن یك كد ارزیابی تكمیلی از تبادل نظرها بعد از ناهار كنفرانس ابرمحاسبات در سال ۲۰۰۹ به وجود آمد.

بسیاری از شركت های بزرگ سازنده كامپیوتر و قطعات كامپیوتری مانند IBM،ADM، INTEL شركت Oracle و nvidia علاقه ظاهری خود به این ارزیابی را نشان داده اند.

البته بعضی از شركت های سازنده از ترس این كه مبادا سیستم هایشان قادر نباشند بخوبی از عهده انجام این تست برآیند از آن صرفنظر كرده اند اما محققان معتقدند كه تقاضای گسترده برای انجام آزمایش ها و ارزیابی های به مراتب پیچیده تر نتیجه پیچیدگی روزافزون و سخت ترشدن مسائل پیش روست.

همچنان كه مسائل سخت تر و پیچیده تر می شوند نیاز به اگزاكامپیوترها بیشتر احساس می شود و از آنجایی كه توانایی محاسباتی با حافظه نسبت مستقیم دارد لذا اگزاكامپیوترها نیاز به حافظه هایی در مقیاس اگزا(۱۰۱۸) دارند.

به طور خلاصه هدف محققان این بود كه با تفكری مجدد دریابند برای حل چنین مسائل و مشكلات بزرگی چگونه باید كامپیوترها را ساخت و Graph۵۰۰ به عنوان شاخص اولیه ای است برای برآوردكردن نیازمندی های ساخت چنین ماشین هایی.

مورفی می گوید: ما می خواهیم نگاهی به نتایج مجموع شبیه سازی ها یا خروجی شبیه سازی های بزرگ در شكل خودكار آن داشته باشیم و Graph۵۰۰ یك روش بررسی برای انجام این كار است.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها