تبلیغات
شبکه های کامپیوتری - رده بندی سنی ۲ هزار بازی رایانه ای/ جزئیات نظام رده بندی بازیها

رده بندی سنی ۲ هزار بازی رایانه ای/ جزئیات نظام رده بندی بازیها

 

نوشته شده توسط:مهدی قبادی

رده بندی سنی ۲ هزار بازی رایانه ای/ جزئیات نظام رده بندی بازیها

رئیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای از آغاز فاز سوم نظام رده بندی سنی محصولات فرهنگی دیجیتالی خبر داد و با تاکید بر اینکه تمامی بازیهای بازار باید از این نظام تبعیت کنند گفت: تاکنون بیش از دو هزار بازی رایانه ای و محصولات مرتبط فرهنگی موجود رده بندی سنی شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، بازیهای رایانه ای، ظرف کمتر از یک دهه گذشته به تدریج به پدیده غالب در دنیای سرگرمی ها مبدل شده اند و طیف وسیع و متنوعی از مخاطبان را به خود جذب کردند. به همین دلیل می توان گفت که از نقطه نظر اثرگذاری، در ردیف رسانه های گروهی پر مخاطب مانند تلویزیون قرار دارد و می تواند به همان اندازه نیز ساختار فکری، فرهنگی و اخلاقی جامعه را متاثر کند.

در همین راستا بنیاد ملی بازیهای رایانه ای از سال ۸۸ نسبت به تدوین و اجرای نظام رده بندی سنی این محصولات کرده است که این نظام می تواند یکی از اساسی ترین راهبردهای نظام اجتماعی کشور برای محافظت در برابر پیامدهای سوء گسترش بازی های رایانه ای و بهبود آثار و تبعات این پدیده گریزناپذیر باشد.

بهروز مینایی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح فعالیت نظام رده بندی سنی بازیهای رایانه ای و با اشاره به اینکه این پروژه دارای سه فاز مجزا بوده که هم اکنون فاز سوم آن بعد از تدوین نقشه راه و تعیین چگونگی انجام مراحل مختلف در حال اجرا شدن است اظهار داشت: طبق این نظام تاکنون بیش از دو هزار بازی رایانه ای خارجی موجود در بازار رده بندی سنی شده و حدود ۳۰۰ بازی نیز مورد تایید قرار نگرفته است.

مینایی با بیان اینکه شرکتهای توزیع کننده محصولات فرهنگی دیجیتالی و بازی های رایانه ای موظف به توزیع محصولات رده بندی شده و دارای هولوگرام هستند اضافه کرد: محتوای بازیهای رایانه ای باید قبل از توزیع توسط متخصصان مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نبود نکات آسیب رسان رده بندی شده و در اختیار کاربران قرار گیرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع نگرانی خانواده ها از محتوای بازی های رایانه ای تاکید کرد: خانواده ها می توانند برای اطلاع یافتن اطلاعات پیرامون رده بندی سنی و محتوایی بازیهای رایانه ای از سامانه پیامکی بنیاد بازیهای رایانه ای به شماره ۲۰۰۰۰۷۰۰ استفاده کنند.

مینایی با تاکید بر اینکه این سامانه برای کسب اطلاع در مورد بازی های رایانه ای و آگاهی از رده بندی سنی آنها راه اندازی شده است گفت: سامانه مذکور این قابلیت را برای خانواده ها و کاربران ایجاد می کند تا با ارسال نام بازی به صورت انگلیسی از وضعیت آن مطلع شوند.

رئیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای با بیان اینکه برای اطلاع از جزئیات بازی های رایانه ای باید نام بازی توسط کاربر به این شماره پیامک ارسال شود به مهر گفت: در این صورت رده سنی و مجاز بودن یا نبودن آن به کاربر اطلاع داده می شود.

به گفته وی این سامانه و نظام رده بندی سنی بازی های رایانه ای برای رفع نگرانی های خانواده ها در زمینه اطلاع رسانی بازی های موجود در بازار و همچنین دریافت اطلاعات دقیق و به روز توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای راه اندازی شده است.

رئیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای با اشاره به هولوگرام دار کردن بازیهای رایانه ای تصریح کرد: کد منحصر بفردی روی هولوگرام بازیهای رایانه ای وجود دارد که مشخص می کند این محصول توسط چه شرکتی توزیع می شود و از نظر محتوایی و سنی در چه رده ای قرار دارد.

مینایی با اشاره به ابعاد مختلف نظام رده بندی بازیهای رایانه ای که مربوط به نقاط ضعف و روانشناختی این محصولات است افزود: برای مثال به این بازیها از بعد سلامتی پرداخته می شود تا یک محیط امن و سالم برای کاربران آن و به دور از هرگونه حالات خشونت، افسردگی و ناامیدی ایجاد شود.

وی گفت: رده بندی سنی بازیهای رایانه ای در گروه رده بندی های ۳، ۷، ۱۲، ۱۸ و ۲۵ سال قرار می گیرند و تمامی بازیهای موجود در بازار باید از این نظام تبعیت کنند.

Edmodo - شبکه اجتماعی ویژه معلمان و دانش آموزان شنبه 26 شهریور 1390
صدور مجوز تولید 4 بازی رایانه‌ای شنبه 26 شهریور 1390
با قابلیت‌های جدید و متنوع کار با بلاگر آسان می‌شود شنبه 26 شهریور 1390
گوگل 13 ساله شد شنبه 26 شهریور 1390
گوگل، فیسبوک بالاترین بازدید کننده در ژوئن ۲۰۱۱ در آمریکا شنبه 26 شهریور 1390
بدون اسم واقعی از گوگل پلاس استفاده نکنید شنبه 26 شهریور 1390
انتشار 134 هزار سند محرمانه جدید در ویکی‌لیکس شنبه 26 شهریور 1390
دو قابلیت جدید فیسبوک در زمینه تصاویر شنبه 26 شهریور 1390
ارایه فیلترینگ یكپارچه به ISPها شنبه 26 شهریور 1390
معرفی ویندوز ۸ شنبه 26 شهریور 1390
جدیدترین آمار مشتركان تلفن‌همراه در ایران شنبه 26 شهریور 1390
الکامپ امسال را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نمی‌دهند شنبه 26 شهریور 1390
الكامپ 17 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نرسید شنبه 26 شهریور 1390
هشدار آلمان به فیس بوك در مورد قابلیت تشخیص چهره چهارشنبه 19 مرداد 1390
مایكروسافت این هفته ۱۳ وصله امنیتی ارائه می دهد چهارشنبه 19 مرداد 1390
لیست آخرین پستها